reklama

Indonéští aktivisté a organizace Humane Society International (HSI) v lednu zjistili na indonéském ostrově Sulawesi existenci trhů, na nichž jsou týdně poráženy tisíce psů i koček. Prodávající přitom psům zaživa opalují srst před zraky kolemjdoucích, včetně dětí.

"Tato zvířata, z nichž mnohá byla svým majitelům ukradena, jsou chytána, přepravována a porážena brutálním způsobem. Obrovské utrpení a strach, jemuž jsou vystavena, jsou srdcervoucí a naprosto šokující," stojí v dnes zveřejněném dopise, který celebrity adresovaly prezidentovi Jokovi Widodovi. Indonésie by se měla podle aktivistů vzdát tohoto krutého obchodu jako jiné asijské země; ochránci zvířat varovali také před rizikem přenosu vztekliny.

Dopis mimo jiné podepsali herečka Cameron Diazová, moderátor talentových soutěží Simon Cowell, komik Ricky Gervais, hudebník Moby a dalších 90 hvězd ze světa filmu, hudby a sportu.

Psí maso konzumuje sice jen malé procentu Indonésanů, ale i to v zemi s 250 miliony obyvatel představuje nezanedbatelně velký trh.

V provincii Severní Sulawesi jsou týden co týden poraženy tisíce psů a koček, většinu jich tam obchodníci dopraví z jiných provincií, tvrdí ochránci zvířat. Na proslulém trhu ve městě Tomohonu se po lednové kampani sice přestala zvířata veřejně porážet, podle aktivistů se ale mrtvá dovážejí odjinud.

reklama