Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bič na uprchlíky? Německo má nový plán, migrantům se líbit nebude

Itálie zachraňuje uprchlíky
Itálie zachraňuje uprchlíky
Foto: UNHCR

Berlín - Ministr vnitra Horst Seehofer přichází s novým plánem, který by měl usnadnit deportace neúspěšných žadatelů o azyl ze země. Chce po celé zemi otevřít velká střediska, do kterých by byly nově příchozí migranti nebo ti, kterým hrozí deportace, soustředěni, píše The Guardian.

Nová centra lze vystihnout třemi slovy - příchod, rozhodnutí, návrat. Jsou určena k urychlenému rozhodnutí o osudu uprchlíka a k rychlému provedení deportace neúspěšných žadatelů o azyl.

Budou zde zadržovány velké skupiny uprchlíků a státní orgány, které rozhodují o jejich nároku na azyl, je budou mít po celou dobu pod kontrolou a budou schopny vykonat rozhodnutí úřadu.

Německá vláda tak reaguje na případy, kdy uprchlíci místo deportací zmizeli v podsvětí Německa anebo do jiné evropské země, a je nemožné je najít a deportovat.

Dosavadní německá politika byla začlenit nové příchozí do malých komunit po celé zemi. To však nahrávalo zmizení uprchlíků, když nedostali azyl.

"Všichni víme, jak těžké je deportovat lidi bez uprchlického statusu poté, co byly rozptýleni po celé zemi a zapustili kořeny v našich městech a obcích", řekl ministr vnitra Horst Seehofer minulý týden v německém parlamentu.

Německo zvláště pobouřil případ ze začátku měsíce, kdy skupina uprchlíků v táboře v Ellwagenu zabránila policii v deportaci jednoho z nich. K uklidnění situace a vynucení práva museli být nasazeni těžkooděnci.    

V centrech by měly být podchyceny i radikální a teroristické elementy. Německo má stále v živé paměti například útok kamionem na vánoční trhy v Berlíně v roce 2016. Útočník měl být deportován, ale policie jej nebyla schopna vypátrat. Navíc byl u azylového úřadu veden pod více jmény.

„V budoucnu se konec žádosti o azyl bude shodovat se začátkem deportace," řekl předseda CSU a bývalý bavorský premiér a dodal, že by chtěl, aby spolkové státy do podzimu založily nová velká střediska.

Neoficiálně, se vedle toho také mluví o tom, že vláda chce také omezit pnutí, které vzniká mezi uprchlíky a německou populací. Jejich izolováním a koncentrováním by se zbavila mnoha problémů, jako je drobná kriminalita nebo nevhodné chování migrantů, které vznikají v okolí malých azylových center. Zároveň by tím vzala vítr z plachet populistům, kteří právě toto často kritizují.

Celý plán kritizují neziskové organizace. Podle nich poškodí obraz Německa jako přátelské otevřené země. S uprchlíky navíc nebudou moci tak efektivně pracovat jako v malých uprchlických centrech. Navíc, to prý mezi Němci jen posílí protiuprchlické nálady. Vláda však již o spuštění tohoto plánu rozhodla.   

Témata:  Německo uprchlíci Konzervativní unie CDU/CSU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.