Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusal je na kolenou kvůli sankcím, o pomoc žádá stát

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Ruský hliníkárenský gigant Rusal, který zasáhla poslední várka sankcí Spojených států, požádal ruskou vládu, aby koupila část jeho produkce. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na informaci svého zdroje v Kremlu. Firma dnes oznámila, že v jejím čele skončila výkonná ředitelka i sedm členů představenstva. Doufá, že tím přesvědčí Washington, aby sankce zrušil

.

Druhý největší producent hliníku na světě a jeho hlavní akcionář oligarcha Oleg Děpipaska se počátkem dubna ocitli na novém sankčním seznamu Spojených států, který je reakcí na údajné vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb. Sankce Rusalu ochromily jeho dodavatelský řetězec, odřízly ho od západních finančních trhů a odradily některé zákazníky.

Podle zdroje agentury Děripaska v Kremlu jednal jak o zahájení nákupů hliníku, tak o půjčce pro Rusal od banky Promsvjazbank, která je pod kontrolou ruské centrální banky a má poskytovat finanční prostředky ruským firmám postiženým americkými sankcemi

Děripaska se prý snažil získat podporu i pro automobilku GAZ, další firmu ze svého impéria poznamenanou sankcemi. Podle zdroje byl úvěr pro GAZ už schválen, v případě Rusalu rozhodnutí ještě přijato nebylo.

Ministerstvo financí USA minulý měsíc uvedlo, že zváží zrušení sankcí na Rusal, pokud se Děripaska vzdá jeho kontroly. Rusal dnes sice oznámil sérii změn ve svém vedení, o Děripaskovi se ale nezmínil. Agentura Reuters zjistila, že Rusal se chystá jmenovat nezávislé představenstvo, které dosadí nový manažerský tým.

Témata:  Rusko protiruské sankce ekonomika

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.