Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německem otřásá další uprchlický skandál

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Brémy by lo dobré město pro uprchlíky. Bylo to dokonce statisticky dokázáno. Zatímco šance na získání statusu uprchlíka byl v Berlíně 50,4 % v Brémách to bylo 96,4%. Nyní se ukazuje proč byly Brémy uprchlíkům zaslíbené. Na místním úřadu totiž řádila korupce.

Podle morgenpost.de byli u vedoucí místní kanceláře úřadu u uprchlíky zvláště oblíbení Jezídové a Kurdové ze Sýrie, Turecka nebo Iráku. Těch podle dosavadního vyšetřování mělo bez jakýchkoliv kontrol nebo zkoušek projít brémským uprchlickým úřadem od roku 2013 na 2000.

Vše začalo poměrně nevinně. Bývalý partner vedoucí úřadu byl právníkem, který Jazidi a Kurdy hájil. Dařilo se mu za drobné protislužby, například večeři zdarma pro paní vedoucí a její podřízené, získat pro své klienty snadno azyl. Do sítě se však brzy připojili další dva advokáti.

 Vše se rozjelo ve velkém. Před úřadem se začaly objevovat autobusy plné uprchlíků z celého Německa, kteří bez jakékoliv kontroly začali hromadně dostávat rozhodnutí o přiznání práv uprchlíka.

Vše samozřejmě nemohlo vydržet dlouho bez povšimnutí. První podezření bylo již v roce 2016, kdy se tehdejšímu ministru vnitra Horního Saska dostal na stůl první případ udělení azylu za podivných okolností. Rozjelo se vyšetřování, které v tomto týdnu vedlo k zatčení šesti osob.

Obžalovaným hrozí za korupci trest od šesti měsíců do pěti let. Zatím není jasné kudy a komu vedly toky peněz. Místní kancelář pro uprchlíky byla zavřena.

Zatím není jasné proč právě Jezídové, na Blízkém východě jedna z nejpronásledovanějších náboženských a národnostních skupin měli potřebu korumpovat úředníky. Status uprchlíka jim bývá schvalován téměř automaticky, včetně případného slučování rodin.

Již v roce 2015 upozorňovali odborníci, že možnost získat azyl není v Německu stejná. Nejsložitější to podle jejich výzkumu bylo v Berlíně a Sasku. Naopak snadné to bylo v Sársku a právě v Brémách. Teprve nyní je jasné proč.

Témata:  Německo uprchlíci korupce

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.