Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sankce? Porušení pravidel spolupráce, zlobí se Putin

Vladimír Putin v automobilce GAZ
Vladimír Putin v automobilce GAZ
Foto: kremlin.ru

Petrohrad - Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na mezinárodním investičním fóru v Petrohradě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Sankce podle něj narušily klíčová pravidla ekonomické spolupráce a vytěsnily čestnou konkurenci.

Svět je svědkem "nikoli jen eroze, ale de facto podkopání základů systému mnohostranné spolupráce, která se budovala desetiletí. Místo přirozené evoluce se spolupráce surově ničí," konstatoval ruský prezident na konferenci, od níž si Moskva slibuje posílení investic do ruské ekonomiky postižené sankcemi Spojených států a Evropské unie.

Podle Putina se "porušování pravidel stává pravidlem". Objevují se nové formy protekcionismu, falešné odkazy na zájmy národní bezpečnosti se využívají k likvidaci konkurentů nebo vymáhání ústupků. "Spirála sankcí se pořád jen roztáčí," upozornil ruský vůdce.

Rusko se sice bude řídit svými národními zájmy, ale nebude to na úkor jiných států, pokračoval. Ruská federace se chce učit v cizině a využívat ty nejlepší zahraniční příklady, stejně jako vlastní zkušenosti, při řešení svých strukturálních úkolů, řekl Putin.

Na petrohradské konferenci dnes promluvili i dva hlavní zahraniční hosté - francouzský prezident Emmanuel Macron a předseda japonské vlády Šinzó Abe. Macron vyzval francouzské podnikatele, aby v Rusku víc investovali, zejména v potravinářském průmyslu a v rozvoji kosmických a digitálních technologií.

"Naše spolupráce (s Ruskem) má velkou budoucnost, protože Evropa sahá od Atlantiku až po Ural," konstatoval prezident. Okamžitě si ale od ruských pořadatelů vysloužil upřesnění, že kontinent prý končí až ve Vladivostoku, což je základní geopolitická teze ruské bezpečnostní doktríny.

Během Macronovy návštěvy bylo uzavřeno kolem 50 rusko-francouzských kontraktů, z nichž největším je dohoda o převzetí deseti procent ruské plynárenské firmy Novatek Arktik francouzskou společností Total za 2,5 miliardy dolarů (přes 55 miliard korun).

Abe v petrohradském projevu upozornil, že k realizaci ambiciózních hospodářských plánů Ruska a Japonska je nezbytné uzavřít mírovou smlouvu mezi oběma státy. Na smlouvě se Moskva a Tokio nedokázaly dohodnout od konce druhé světové války kvůli spolu o část Kurilských ostrovů, které obsadilo Rusko a jež si nárokuje Japonsko.

"Kurily se mohou stát symbolem japonsko-ruské spolupráce," řekl Abe.

Témata:  Vladimír Putin ekonomika Rusko Petrohrad

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.