Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maduro: "Kapitalismus funguje jako zombie." Tržiště ve Venezuele bude kontrolovat stát

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.
Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.
Foto: larepublicaonline.com

Caracas - Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi, které budou nyní přímo řízeny novým vládním úřadem. Maduro svůj krok zdůvodnil tím, že tržiště, prodávající zejména potraviny, ovládají "mafie". Vláda chce takto podle něj přinést na trhy stabilitu. Informoval o tom dnes venezuelský opoziční deník El Nacional. Venezuela je už několik let v ekonomické krizi a v zemi je nedostatek základního zboží, včetně potravin, a léků.

"Lid si žádá ozdravení všech obecních tržišť v zemi, chce, abychom z nich vyhnali všechny mafie," prohlásil v pondělí v Caracasu Maduro. Zároveň uvedl, že brzy podepíše dekret, jímž zřídí nový úřad. Ten bude vydávat nařízení a kontrolovat obecní trhy. Úřad se má jmenovat Velká mise za svrchované a bezpečné zásobování (GMAS).

Podle Madura je současný ekonomický model "vytvořený pro mafie". "Není to socialismus, který tady selhává. Je to starý divoký kapitalismus, který tu funguje jako zombie," prohlásil také Maduro.

Venezuela je už několik let v hluboké ekonomické krizi, za níž podle Madura stojí "špinavá válka" USA, opozice a bohatých podnikatelů, kteří tak chtějí dosáhnout pádu Madurovy vlády. Podle analytiků ale může za současný stav venezuelské ekonomiky do značné míry řízená hospodářská politika socialistické vlády, která se navíc nedokázala vyrovnat s hlubokým propadem cen ropy.

Ve Venezuele už dva roky funguje přídělový systém, v němž část obyvatel dostává každý měsíc potravinový balíček na základě zvláštního průkazu. Rozdělování mají na starost vládou, respektive armádou řízené místní výbory. Mnozí ale tento systém kritizují s tím, že zvýhodňuje příznivce socialistické strany. Podle opozice ho Maduro využil i ke kupování hlasů v prezidentských volbách tento měsíc.

Maduro stojí v čele země od roku 2013 a tento měsíc byl znovuzvolen na období 2019-2025 ve sporných volbách, které bojkotovala většina opozice a které kritizovala jako nedemokratické řada zemí i EU.

V lednu 2016, krátce po vítězství opozice v parlamentních volbách, vyhlásila Madurova vláda stav hospodářské nouze, který dává prezidentovi mimo jiné možnost vyhlašovat dekrety regulující i podnikání firem "v národním zájmu".

Témata:  Venezuela Nicolas Maduro ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.