reklama

Dnes by se měla převést veškerá doprava na druhou polovinu dálnice ve směru od Rozvadova na Plzeň, kde bude jeden pruh pro cestu do Německa a druhý pro směr na Prahu. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

"Předpokládám, že v horizontu desítek hodin, v ideálním případě zítra (v sobotu), bychom začali s definitivní opravou," uvedl. ŘSD vybírá dodavatele opravy, což zákon o veřejných zakázkách v těchto mimořádných případech umožňuje. Pokud nenastanou nepředvídané problémy, bude vozovka opravená do několika dnů.

Dělníci rozbijí betonové desky a podle to, co bude pod nimi, si stavitelská firma ověří odhad příčiny. "Jsme si prakticky jisti, že příčinou jsou přívalové deště," uvedl Rýdl. Teprve po zvednutí desek stavbaři uvidí, zda je pod nimi výduť nebo nějaký materiál navíc a podle toho rozhodnou o rozsahu opravy. Podobné riziko hrozí podle Rýdla na všech betonových dálnicích, nejen v ČR. Pro rekonstrukce už ŘSD používá desky s kluznými trny, které vzájemnému pohybu desek zabraňují. "Použijeme je i při této rekonstrukci," dodal.

Místem se nyní projíždí jedním pruhem omezenou rychlostí. Vozovka na 98. až 99. kilometru dálnice D5 z Plzně na Rozvadov se vzdula a popraskala ve čtvrtek kolem 17:30. Voda zřejmě protekla mezi betonové desky a při současném horku se vzedmulo podloží.

Auta místem projíždějí jedním pruhem, dramatické fronty se netvoří, řekl Rýdl. Podle informací řidičů nejsou na místě žádné problémy. Rychlost je značkami omezená na 60 km/h. Uzavřený je levý, tedy rychlý jízdní pruh, a odstavný pruh, kde je vzedmutí největší. Doprava je svedena do pravého pruhu. Ve směru od Rozvadova na Prahu vozovka poškozená není.

Vzedmutí povrchu vozovky se na dálnici D5 objevilo už v červenci 2010 a o dva roky později. Bylo to poblíž Benešovic na Tachovsku, zhruba 20 kilometrů od nynějšího poškození

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama