reklama

Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoký íránský bezpečnostní činitel na pozadí zpráv, že Damašek připravuje velkou vojenskou ofenzivu v dané oblasti.

"Silně podporujeme ruské snahy vytlačit teroristy od syrsko-jordánských hranic a přivést tuto oblast pod kontrolu syrské armády," řekl listu Šargh Daily tajemník íránské nejvyšší bezpečnostní rady Alí Šamchání. Znovu také popřel, že by měl Írán v dané oblasti Sýrie své vojenské poradce. Izrael tvrdí, že Íránci operují na území poblíž jeho hranice se Sýrií, a vyzval Moskvu, aby držela íránské síly a jejich spojence dál od hranice.

"Už dříve jsme řekli, že íránští vojenští poradci nejsou přítomni v jižní Sýrii a neúčastnili se nedávných operací," prohlásil Šamchání.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim dnes řekl, že íránští vojenští poradci jsou ve spojení se syrskými jednotkami, že však Teherán nemá v Sýrii žádné bojové síly ani pevné základny. Mualim se vyjádřil na pozadí sílícího napětí v oblasti, kdy Izrael opakovaně varoval před jakoukoliv stálou íránskou vojenskou přítomností v Sýrii. Podle Mualima Izrael vznáší nepravdivá obvinění ve snaze vyvinout tlak na Írán, který je jeho úhlavním nepřítelem.

reklama