Peking - Brutální zásah proti prodemokratickým demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 je dodnes v centru pozornosti, jelikož o něm Peking prakticky mlčí. Spojené státy nyní vyzvaly Čínu, aby zveřejnila podrobnosti o lidech, kteří byli zabiti či zatčeni.
Výzvu zveřejnil v prohlášení vydaném k výročí masakru ze 4. června americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
USA apelují na Čínu, aby poskytla informace o lidech, kteří se od zásahu čínské armády proti demonstrantům pohřešují. Washington také vyzývá, aby čínská vláda propustila občany, kteří jsou vězněni za své snahy udržet vzpomínky na potlačení protestu v povědomí veřejnosti.
Čínská armáda poslala v noci na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům. Zahynuly stovky, možná až tisíce studentů, aktivistů i dalších občanů. Úřady následně pozatýkaly více než 1600 lidí po celé zemi. O demonstracích se však dosud nepíše v žádných čínských učebnicích a toto téma je v Číně nadále tabuizováno.
"Jak napsal Liou Siao-po ve svém projevu u příležitosti obdržení Nobelovy ceny v roce 2010, který byl přečten v jeho nepřítomnosti, 'duchové obětí ze 4. června stále nenašli klid'," uvedl Pompeo s odvoláním na čínského disidenta Liou Siao-poa, který si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest za podvracení státní moci a loni v červenci zemřel na rakovinu
Zatímco v Číně se o událostech ze 4. června 1989 nemluví, výročí si každoročně připomínají aktivisté po celém světě, včetně Hongkongu a Tchaj-wanu.
Témata: masakr na Tchien-an-men , USA, Čína