Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko představilo novou vládu, z velké části plnou žen

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Madrid - Španělský premiér Pedro Sánchez dnes představil novou vládu. Jednobarevná vláda socialistů je výrazně proevropská.

Ministrem zahraničí byl jmenován bývalý předseda Evropského parlamentu Josep Borrell a ministryní hospodářství Nadia Calviňová, která dosud zastávala významné ekonomické posty v rámci Evropské komise. Ve vládě zasedne poprvé nadpoloviční většina žen a jejím členem se stane také první španělský kosmonaut Pedro Duque.

Nový vládní kabinet tvoří 11 žen a pět mužů. Sánchez svěřil ženám i některé klíčové vládní posty. Vicepremiérkou bude zasloužilá stranička Carmen Calvová, která už v minulosti zastávala funkci ministryně kultury. Mezi další zajímavá jména patří dosavadní prokurátorka zvláštního španělského soudu Dolores Delgadová, která se ve funkci dlouhodobě zaměřovala na činnost radikálních islamistů ve Španělsku. Nyní se stane novou ministryní spravedlnosti. Novou ministryní financí bude María Jesús Monterová.

List El País s odvoláním na své zdroje napsal, že zveřejněná jména Sánchezovy vlády vzbudila pozitivní reakce v Bruselu. Kromě Borrella se to týká Calviňové, která míří do Madridu z Bruselu, kde v posledních letech zastávala významné ekonomické posty v rámci Evropské komise. Od roku 2014 zastávala post generální ředitelky pro rozpočet v Evropské komisi.

Post ministra vědy a inovací zase bude zastávat Pedro Duque, který před lety jako první španělský astronaut opakovaně vyrazil do vesmíru a krátce pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Španělským ministrem vnitra se stane někdejší soudce Fernando Grande-Marlaska a obrany dosavadní předsedkyně poslaneckého klubu socialistů Margarita Roblesová.

Témata:  Španělsko

Související

Aktuálně se děje

29. dubna 2026 5:00

Předpověď počasí na první květnový prodloužený víkend

Nadcházející prodloužený víkend slibuje převážně jasnou až polojasnou oblohu a postupný nárůst teplot, které v neděli vyšplhají až na letních 26 stupňů Celsia. Zatímco páteční ráno mohou na mnoha místech ještě potrápit přízemní mrazíky, které představují riziko pro kvetoucí vegetaci, zbytek volna bude ve znamení slunečného počasí. Srážky se během prodlouženého víkendu téměř neobjeví, pouze v neděli se na západě republiky může vyskytnout oblačnost s ojedinělými přeháňkami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Velryba Timmy je na cestě domů. Záchranářům se ho povedlo vyprostit

Záchranáři v Německu v úterý dosáhli významného pokroku při snaze o vysvobození uvízlého plejtváka dlouhoploutvého. Zvíře, kterému média přezdívají Timmy, se podařilo úspěšně navést do speciálně upraveného člunu, který by ho měl převézt do hlubších vod. Tato operace představuje další pokus o záchranu tvora, jehož boj o přežití sleduje německá veřejnost již několik týdnů.