Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina má problém s korupcí: Je načase s tím skoncovat, burcuje bývalý ministr

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Kyjev – Vysoká míra korupce bývá často jednou z hlavních kritik, které současné ukrajinské vedení čelí. Bývalý ukrajinský ministr financí Aivaras Abromavičius pro think tank Atlantic Council varuje, že je nutné proti této korupci zakročit a přestat váhat ohledně privatizace.

„Státem vlastněné podniky jsou Achillovou patou Ukrajiny. Jsou místem, kde se politická korupce kvůli bratříčkování a zákulisním dohodám vymyká kontrole. Je načase s tím skoncovat a jediným opravdovým řešením je privatizace," vysvětluje ve své analýze Abromavičius.

„Nikdo se nikdy nestal populárním díky prodeji státního majetku a načasování nikdy není zcela správné. Ale tyto společnosti postupně ztrácí podíl na trhu i zákazníky, jejich ztráty pouze rostou a jejich tržní hodnota s každým dalším rokem klesá."

„Rychlý proces privatizace za přísného dodržování profesionálních a transparentních standardů nejen pomůže proti korupci – problému, který nejvíce brání Ukrajině v úspěchu, ale také pomůže tyto společnosti modernizovat, přinese čerstvý kapitál, pomůže s obnovou ekonomiky a vytvoří nová pracovní místa," uvádí dále Abromavičius.

Vysvětluje, že se na Ukrajině nachází 3 350 státních podniků, ale jen 1 824 z nich je v provozu. Varuje také, že ačkoliv po událostech na Euromajdanu došlo ke značným snahám o reformu státních podniků, privatizace zatím vázne. V letech 2015 a 2016 nebyla privatizována žádná státní firma.

„Bohužel tu nebyl dostatek politické vůle k tomu, aby se s privatizací pohnulo. Mezinárodní měnový fond proto pro vyřešení tohoto uvíznutí v mrtvém bodě musí vést privatizaci jako klíčovou podmínku. Jak je na Ukrajině běžně zvykem, ty nejlepší věci se dějí s troškou tlaku zvenčí," dodává.

Témata:  Ukrajina korupce privatizace

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.