Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgické úřady pustily na svobodu Aliho Oulkadiho, který vezl teroristu z Paříže

Vlajka Belgie
Vlajka Belgie
Foto: Pixabay

Brusel - V Belgii byl podmínečně propuštěn francouzský občan Ali Oulkadi. Prý neměl o činnosti teroristů tušení, když jednoho z nich, Salaha Abdeslama, svezl autem. Oulkadi byl blízkým přítelem Abdeslamova bratra Brahima, který při útocích v Paříži v roce 2015 zahynul.

Oulkadi (33) má zákaz opustit belgické území, povinnost zdržovat se doma v určitých hodinách během dne, vyhýbat se určitým místům a také povinnost být v kontaktu s policií. Má také zákaz stýkat se s určitým okruhem lidí a pořizovat si zbraň.

Salah Abdeslam, který je jediným podezřelým, jenž přežil teroristické útoky v listopadu 2015 v Paříži, v březnu prohlásil, že nikdy nežádal Oulkadiho o pomoc.

Oba muži se sešli v Bruselu den po masakru a podle vyšetřovatelů Oulkadi Abdeslama ve svém voze vezl, když už po něm bylo vyhlášeno pátrání. Abdeslam tvrdí, že Oulkadi nevěděl o tom, že Abdeslam je "veřejným nepřítelem číslo jedna".

Abdeslam byl podle belgických vyšetřovatelů zapletený také do atentátů v Bruselu z března 2016, při nichž zahynulo na letišti a v metru 32 lidí. K oběma útokům se přihlásil Islámský stát.

Témata:  Belgie Salah Abdeslam teroristické útoky v Paříži

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.