Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgický premiér De Croo podal demisi. Král ji přijal

Alexander De Croo
Alexander De Croo
Foto: Facebook Alexander De Croo

Belgický král Filip přijal demisi premiéra Alexandra de Crooa, kterou podal po výsledcích nedělních parlamentních voleb. Vláda zůstane u moci, dokud nebude vytvořena nová vládní koalice, uvedl server Euronews.

Premiér Alexander De Croo, člen Vlámské liberální strany (Open Vld), která ve volbách ztratila pět křesel a nyní má pouze sedm mandátů ve sněmovně reprezentantů, vyvodil politickou zodpovědnost a v neděli večer oznámil svou rezignaci.

Vítězem voleb se stala Nacionalistická strana Nová vlámská aliance (N-VA), která obsadí 24 křesel ve 150členné sněmovně reprezentantů a usiluje o větší autonomii pro region Flandry. Král Filip v pondělí přijal jejího lídra Barta De Wevera, který může být pověřen vedením jednání o vytvoření nové vlády.

Král Filip se také v pondělí plánoval setkat s předsedou krajně pravicové strany Vlámský zájem (Vlaams Belang), která ve volbách získala druhé místo s 20 křesly, a se šéfem liberálního Reformního hnutí (MR) z frankofonního regionu Valonsko.

N-VA byla vítězem voleb i v roce 2019, ale nakonec zůstala v opozici. Vytvoření vlády tehdy trvalo 16 měsíců a vyžadovalo koalici sedmi stran. Proces vytváření vlády v Belgii tradičně trvá dlouho, přičemž země drží světový rekord v počtu dní bez regulární vlády – 541 dní v letech 2010-2011.

Alexander De Croo je belgický politik, který působil jako premiér Belgie od října 2020. Narodil se 3. listopadu 1975 v belgickém městě Vilvoorde a před svým působením jako premiér zastával několik významných politických funkcí.

De Croo se poprvé dostal do širšího povědomí veřejnosti v roce 2009, kdy se stal předsedou strany Open Vld. V roce 2012 se stal místopředsedou vlády a ministrem pro důchody ve vládě premiéra Elia Di Rupa. Později zastával posty ministra pro rozvojovou spolupráci, digitální agendu, telekomunikace a poštovní služby.

V říjnu 2020 byl De Croo jmenován premiérem Belgie, když vedl koaliční vládu složenou ze sedmi stran. Jeho vláda se zaměřovala na řešení pandemie COVID-19, ekonomickou obnovu a další klíčové politické otázky.

Alexander De Croo je synem významného belgického politika Hermana De Crooa, který rovněž působil jako ministr a předseda dolní komory belgického parlamentu. Alexander má vzdělání v oblasti podnikání a ekonomie, včetně MBA z Kellogg School of Management na Northwestern University v USA.

De Croo je známý svými liberálními názory a podporou pro evropskou integraci a lidská práva. Během svého působení v politice se zasazoval o modernizaci a digitalizaci veřejných služeb, stejně jako o posílení ekonomické stability a růstu Belgie.

Témata:  Belgie Alexander De Croo

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy