Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgický moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění premiéra De Crooa

Alexander De Croo
Alexander De Croo
Foto: Facebook Alexander De Croo

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

Později řekl, že šlo o nemístný vtip a omluvil se, vlámská stanice Waregem1 jej však okamžitě suspendovala, píše agentura AFP.

"Vším, kteří uvažují o střelbě na Alexandra De Crooa, ale neodváží se kvůli bezpečnostním opatřením kolem něj, odkazuji: Vidíte, že je možné střílet premiéra. Takže říkám: Do toho," řekl ve středu zmíněný moderátor během vysílání, informuje agentura DPA.

V příspěvku přímo reagoval na středeční atentát na slovenského premiéra Fica.

Vlámská stanice Waregem1 dnes oznámila, že moderátor byl po zmíněném "nemístném prohlášení" okamžitě suspendován. Samotný moderátor se posluchačům omluvil, přičemž tvrdil, že vyjádření myslel žertovně.

Podle svého zaměstnavatele však zcela špatně odhadl načasování i kontext a neměl se takto vyjádřit.

Policie střelce, který ve středu těžce zranil Fica, obvinila. Po čtvrtečním jednání Rady bezpečnosti SR a vlády to oznámil ministr vnitra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

"Pracujeme pouze s jednou verzí, že šlo o politicky motivovaný akt," přiblížil ministr. Policie obvinila útočníka z pokusu o úkladnou vraždu.

Důvodem útoku měl být nesouhlas s kroky současné vlády, například v podobě zrušení Úřadu speciální prokuratury, zastavení vojenské pomoci Ukrajině, zásahu do veřejnoprávní televize či odvolání předsedy Soudní rady SR.

"Mohu potvrdit, že podezřelý není členem žádné radikalizované politické skupiny, ani pravicové, ani levicové," podotkl ministr s tím, že jde o tzv. osamělého vlka.

Témata:  Belgie Alexander De Croo

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy