Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarský prezident Áder podepsal protiimigrační zákon Stop Sorosovi

Maďarský parlament
Maďarský parlament
Foto: parlament.hu

Budapešť – Velice kontroverzní balík protiimigračních zákonů označovaný Stop Sorosovi včetně dodatku ústavy dnes podepsal maďarský prezident János Ádez. Tento legislativní počin vlády je namířený zejména proti organizacím, jež podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros.

Nová právní úprava, kritizovaná například Radou Evropy a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), umožní trestně stíhat aktivity podporující ilegální migraci.

Parlament změny schválil minulý týden ve středu. Díky ústavní většině, kterou má vládnoucí koalice tvořená stranou Fidesz a křesťanskými demokraty, se premiérovi Viktoru Orbánovi podařilo prosadit i doplnění ústavy.

Zákony obsahují dodatky k trestnímu kodexu, které zakotvují trestní postih osob nebo organizací usnadňujících ilegální migraci nebo pomáhajících s žádostmi o azyl migrantům přicházejícím z takzvaných bezpečných států. Mimo jiné také uvalují zvláštní 25procentní daň na organizace, které podporují migraci.

Schválený ústavní dodatek má především zákazem přesídlování cizinců do Maďarska čelit snahám Bruselu stanovit členským státům EU kvóty pro přebírání migrantů z jiných unijních zemí.

Témata:  Maďarsko János Áder George Soros

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.