Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko splní migrační kvótu stanovenou EU, přijme víc než 19 tisíc uprchlíků

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Madrid - Španělsko splní kvótu pro příjem migrantů z Řecka a Itálie, kterou v roce 2015 slíbilo Španělsko v rámci Evropské unie. Informoval o tom dnes ministr zahraničí Josep Borrell.

Ve středu ke splnění kvóty vyzval vládu španělský nejvyšší soud. Podle deníku La Vanguardia jde o první verdikt soudu evropské země, který takto vyzval vládu ke splnění migrační kvóty v rámci EU. 

Nejvyšší soud vládě ve středu vytkl, že měla od září 2015 do loňského září přijmout 19.449 migrantů z Itálie a Řecka. Těmto zemím měly ostatní státy EU takto pomoci s masovými přílivem běženců. Španělsko ale podle soudu přijalo z dané kvóty jen asi 13 procent migrantů.

Nový španělský premiér Pedro Sánchez dnes řekl, že jeho vláda závazek předchozí vlády Mariana Rajoye splní. "Sliby se mají plnit a naše vláda už od samého začátku ukázala empatii a vstřícnost s ohledem na dramatickou situaci, kterou zažívají tisíce lidí ve Středomoří," uvedl. Jeho vláda, která je v úřadu teprve měsíc, v červnu přijala přes 600 migrantů z lodi Aquarius, které odmítla Itálie a Malta.

Migrační kvóty budily předchozí tři roky velké vášně uvnitř EU. V září 2015 ministři vnitra EU schválili rozdělení 120.000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka mezi ostatní země unie, proti byla Česká republika, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Předtím se země EU shodly na přerozdělení 40.000 osob z Itálie a Řecka konsensuálně. 

Témata:  Španělsko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.