reklama

„Praktikující muslimové si najdou způsob, jak se modlit – tak či onak si najdou místo. Pokud je mešita příliš daleko, najdou si nějaký roh, kde se mohou pomodlit," uvedl předseda berlínské mešity Sehitlik Ender Cetin serveru The Local.

„Snadno se mohou cítit diskriminováni, pokud s nimi lidé nemluví a najednou jim jen oznámí, že už nemohou praktikovat svou víru tak, jak byli zvyklí," řekl o muslimech na univerzitách Cetin. „Nebí třeba mít modlitební místnost pouze pro muslimy. Obyčejná místnost pro běžné modlitby je dobrý nápad pro celkové zdraví nás všech," dodal.

Bezpečnostní hrozba

Technická univerzita v Dortmundu v únoru trvale uzavřela svou modlitební místnost, která byl určena pro lidi všech vyznání, uvedl list Die Welt.

Škola tvrdí, že se nad modlitebnou pokusili převzít kontrolu muslimové, kteří se snažili zavést segregaci podle pohlaví. Chtěli vytvořit větší prostor pro muže a menší pro ženy. Také uvnitř rozložili modlitební rohože. „Pokus o vytvoření meditačního prostoru pro všechna náboženství selhal," uvedl k tomu mluvčí univerzity.

Muslimští studentu ale univerzitu a především její správu obviňují z diskriminace, sepsali dokonce petici, kterou podepsalo asi 400 lidí. Zvláště je prý zneklidnilo univerzitní vysvětlení, podle kterého byla místnost uzavřena z „bezpečnostních důvodů". To prý může vésl lidi k domněnce, že muslimové, kteří ji používali, vyznávali radikální formu islámu jako je salafismus.

Nedostatek místa

Na univerzitě v Essenu fungovala modlitební místnost pro muslimy více než 20 let. I ta teď ale byla zavřena. Úředníci uvedli v oficiálním dopise, že místnost musela být uzavřena z důvodu „záležitostí spojených se studijním prostorem pro studenty".

„Na univerzitě studují studenti z více než 130 zemí. Nemůžeme nabídnout prostor pro každé náboženství nebo kulturu," uvedla univerzita. „Místnost byla vytvořena v době, kdy zde v okolí žádná místa pro muslimy nebyla. To se v posledních dvou desetiletích změnilo," dodala škola.

Jedním z důvodů může být to, že univerzita obdržela stížnosti od nemuslimských studentů, pro které byly během modliteb určité činnosti tabu, nesměli například používat výtahy a toalety v blízkosti místnosti. Modlitební prostor je teď nahrazen neutrální „místnost ticha".

Na Technické univerzitě v Berlíně, instituci s 34.000 studenty, byla muslimská modlitebna, které sloužila roky, také uzavřena. I zde to škola vysvětluje tím, že muslimové mohou jít kvůli modlitbě jinam. „Místnost byla vytvořena v době, kdy muslimští studenti měli žádné jiné místo v blízkosti určené k modlitbám," řekl Christian Thomsen, rektor univerzity, listu Süddeutsche Zeitung.

Poukázal také na to, že muslimské modlitebny možná nejsou přímo v docházkové vzdálenosti, ale ve vzdálenosti dvou nebo tří stanic autobusem.

Univerzity se na vyznání nesmí ptát

Univerzity nemohou zjišťovat, jakého vyznání jsou její studenti, i proto je těžké zjistit, jaká je po modlitebních místnostech poptávka. „Kdybychom věděli, kolik muslimských studentů zde je, mohli bychom toto číslo použít při diskuzi s administrátory,"m poukázal jeden ze studentů berlínské univerzity.

Ne všechny univerzity ale samy sebe označují jako místo, kde náboženství nemá místo. Univerzita v Kolíně otevře nový modlitební prostor v létě. „Jako univerzita budeme vždy čelit konfliktu mezi sekularismem a náboženskou svobodou," uvedl tamní mluvčí. Dodal ale, že mnoho věřících lidí má určité potřeby týkající se modlení „a proto pro sebe potřebují speciální prostor."