Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lavrov chce po Pompeem propuštění Butinové

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Foto: mid.ru

Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonátu s Mikem Pompeem žádal propuštění Rusky Mariji Butinové

Butinová byla zadržena minulou neděli ve Washingtonu. Devětadvacetiletá rusovláska byla obviněna, že v USA politicky působí ve prospěch cizí vlády, aniž to oznámila americkým úřadům. Hrozí jí za to až desetiletý trest vězení.

Američtí vyšetřovatelé mají zároveň podezření, že udržuje kontakty s ruskou rozvědkou. Podle televize NBC k projednávání kauzy ministerstvo spravedlnosti USA přizvalo prokurátorku Deborah Curtisovou, specialistku na kontrašpionáž. Butinová údajně ve Spojených státech působila z pověření náměstka guvernérky ruské centrální banky Alexandra Toršina, který má blízko ke Kremlu.

Lavrov podle TASS hovořil s Pompeem o perspektivách normalizace rusko-amerických vztahů. Při této příležitosti prohlásil, že obvinění vznesená proti Butinové jsou smyšlená, a žádal, aby ji americké úřady co nejdřív propustily. Jednání americké justice je pro Moskvu nepřijatelné, řekl.

Témata:  Sergej Lavrov Mike Pompeo

Související

Aktuálně se děje

13. března 2026 14:01

12. března 2026 18:23

Ombudsman Křeček pomohl matce, které zbývalo 2500 korun na měsíční výdaje

Česko rozčaroval případ, o kterém informovala kancelář veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí. Mladá matka musela po přechodu na superdávku a zaplacení nájmu sama měsíčně hospodařit s pouhými 2500 korunami. Zažádala si sice o mimořádnou dávku, ale byla odmítnuta. Úřad práce uznal chybu až po zásahu ombudsmana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy