Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pákistánci volí parlament, na bezpečnost dohlíží statisíce vojáků

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Islámábád - V Pákistánu začaly parlamentní volby. Na bezpečnostní opatření bude dohlížet 370.000 vojáků a 450.000 policistů. Kromě obsazení 272 křesel v parlamentu rozhodnou dnes Pákistánci i o složení čtyř provinčních shromáždění.

Hlasovat může 106 milionů voličů. Jde o teprve druhé demokratické předání moci v zemi, kde od získání nezávislosti v roce 1947 vládla více než polovinu času armáda. 

Pákistánské Národní shromáždění má 342 členů, z toho 272 je volených. Dalších 70 křesel, z nichž 60 je určeno pro ženy a deset pro příslušníky menšin, se rozdělí poměrně podle získaných procent hlasů jednotlivých stran.

Podle médií bude dnešní hlasování soubojem vládnoucí Pákistánské muslimské ligy (PML-N) expremiéra Naváze Šarífa, kterému hrozí desetiletý trest za korupci, a Hnutí za spravedlnost (PTI) slavného kriketového hráče Imrana Chána. Jejich šance se považují za vyrovnané.

Předvolební kampaň letos provázely zásahy do svobody médií, zastrašování některých kandidátů a násilí proti civilnímu obyvatelstvu, které si podle DPA vyžádalo více než 180 obětí na životech.

Témata:  Pákistán volby

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 8:29

Totální a kompletní vítězství. Je to velký den pro světový mír, napsal Trump

Američané podle prezidenta Donalda Trumpa dosáhli totálního vítězství nad Íránem, jenž pro tuto chvíli souhlasí se čtrnáctidenním příměřím. Během následujících dvou týdnů by pak obě strany konfliktu měly uzavřít dohodu, která zajistí trvalý mír na Blízkém východě.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.