Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinský režisér Sencov v ruském vězení hladoví už třetí měsíc, jeho stav není dobrý

Oleg Sencov
Oleg Sencov
Foto: Reprofoto YouTube

Moskva - Ukrajinský režisér Oleh Sencov drží v ruském vězení hladovku už 87. den. Jeho právník po úterní návštěvě svého klienta v sibiřském městě Labytnangi uvedl, že Sencov má anémii. Ta je provázena zvýšenou únavou a bolestmi hlavy či poruchami soustředění.

Vězeň se cítí slabý, ale už dvakrát odmítl převoz do nemocnice, prý kvůli nepřátelsky se chovajícímu personálu. "Převoz do zdravotnického zařízení v jiném městě by nemusel přežít," uvedl filmařův právník Dmitrij Dinze.

Hladovku ale Sencov přerušit nehodlá. Při návštěvě duchovního odmítl nechat se vyzpovídat.

Sencov se hladovkou domáhá propuštění 64 jiných Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně, napsala agentura AP.

Sencova v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném Krymu podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Odsouzen byl za terorismus v procesu, který organizace Amnesty International kritizovala jako stalinistický. 

Témata:  Oleg Sencov Rusko věznice

Související

Aktuálně se děje

5. května 2026 17:59

Hanychová konečně uspěla u soudu se Soukupem

Agáta Hanychová může po měsících napětí konečně slavit soudní úspěch. Soud v úterý 5. května zamítl žalobu jejího bývalého partnera Jaromíra Soukupa, která se týkala výroků influencerky po jejich vyhroceném konfliktu ze září 2024. Soukup po Hanychové požadoval omluvu za to, že veřejně mluvila o strachu o svůj život, což on označil za lživé tvrzení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy