Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slavnost na počest ctnostných dívek? Francouzské feministky se bouří

Žena, ilustrační fotografie
Žena, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Paříž - Vesnice v departementu Oise na severu Francie chce příští rok obnovit tradici růžencové slavnosti, při které jsou oslavovány ctnostné dívky a jedna z nich je korunována růžemi. Kritické reakce vzbudila kritéria výběru dívky.

Dívka má být "počestná", "zbožná" a "panenská". Starosta obce Salency Hervé Deplanque dostal desítky protestních e-mailů, především od feministek. "Místní protesty jsem čekal, ale celonárodní ne," řekl Deplanque deníku Le Parisien. 

Proti obnovení slavnosti vznikla i petice. Její autorka, univerzitní vědkyně a členka jedné feministické organizace Laélia Véronová tvrdí, že uspořádání slavnosti by bylo "krokem do minulosti" a "útokem na boj za práva žen".

Organizátor akce Bertrand Tribout z laického Bratrstva svatého Medarda připomněl, že tradici zavedl v 5. století tento světec, který ze Salency pocházel. "Je to místní specifikum a byla by škoda jej nezachovat," dodal. Nechápe, co lidi na slavnosti šokuje. "Čistota mladých dívek není zavrženíhodná! Není to nic odpudivého," míní Tribout.

Témata:  Francie ženy feminismus

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.