Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové chtějí Američanům ukázat svou sílu? Na východě Sibiře přistály strategické bombardéry

Ruské bojové letectvo
Ruské bojové letectvo
Foto: mil.ru

Moskva - Ruská armáda poprvé vyslala své strategické bombardéry na východosibiřskou Čukotku. Místo, kde přistály, je vzdáleno asi 700 kilometrů od americké Aljašky. Jejich přistání v Anadyru mělo podle agentury AP demonstrovat schopnost ruské armády rozmístit strategické letouny nedaleko území USA.

Agentura TASS dnes oznámila, že letadla Tu-160 se ze základny v Saratově přemístila na letiště v čukotském Anadyru. Cestou nacvičovala raketové údery proti pozemním cílům.

Celý let dlouhý 7000 kilometrů, který byl zároveň taktickým cvičením, probíhal v ruském vzdušném prostoru. Dva letouny Tu-160 letěly na Čukotku přes Severní ledový oceán a Východosibiřské a Karské moře. Cestou doplňovaly palivo a vypálily rakety na cíle v Komiské republice na severovýchodě evropské části Ruska.

Letouny Tu-160, schopné nést jaderné rakety, má podle dostupných zdrojů ruská armáda ve výzbroji od konce 80. let. Údajně jde o nejtěžší bombardovací letouny na světě. 

Témata:  Ruská armáda Rusko Sibiř

Aktuálně se děje

14. července 2024 21:40

Biden nařídil rychlé a důkladné vyšetřování atentátu. Američany vyzval k jednotě

Americký prezident Joe Biden si přeje, aby vyšetřování sobotního atentátu na Donalda Trumpa pod taktovkou FBI bylo rychlé a důkladné. Řekl to v neděli podle agentury AP a stanice BBC. Apeloval také na prověření a zvýšení bezpečnostních opatření na některých nadcházejících akcích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy