Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA vydaly po 14 letech do Německa nacistického dozorce

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Berlín - Z USA do Německa byl dnes brzy ráno deportován Jakiv Palij (95), který působil jako dozorce v nacistickém koncentračním táboře Trawniki. Přestože americký soud nařídil jeho vyhoštění už v roce 2004, nadále žil v newyorské čtvrti Queens, protože ho žádná země nechtěla přijmout.

Polský rodák Palij po 2. světové válce tajil svůj podíl na vyvražďování židů v táboře Trawniki v okupovaném Polsku. Imigračním úřadům v USA tvrdil, že je bývalý zemědělec a dělník v továrně.

V roce 2001 Palij řekl ministerstvu spravedlnosti, že se podrobil výcviku v táboře SS v Trawnikách. Americký federální soudce mu v roce 2003 odňal americké občanství a o rok později nařídil jeho deportaci.

Palijův osud v Německu je podle agentury AP nejasný, protože žalobci údajně dříve naznačili, že patrně není dostatek důkazů, aby proti němu byla vznesena obvinění z válečných zločinů.

V trawnickém táboře bylo 3. listopadu 1943 postříleno na 6000 židovských mužů, žen a dětí. Byl to jeden z největších jednorázových masakrů holokaustu.

Témata:  Německo USA věznice

Související

Aktuálně se děje

4. listopadu 2025 14:17

4. listopadu 2025 10:26

Listopadové počasí. Meteorologové naznačili, jak bude do konce měsíce

Listopad začal o víkendu, ale potrvá ještě dlouho. Podle nejnovějšího měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou v dalších dnech a týdnech pozvolna klesat teploty. Probíhající měsíc má být teplotně i srážkově průměrný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy