Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vrah Johna Lennona zůstává za mřížemi, soud zamítl i desátou žádost o propuštění

Happening Bed-In Johna Lennona a Yoko Ono v Amsterodamu (1969).
Happening Bed-In Johna Lennona a Yoko Ono v Amsterodamu (1969).
Foto: Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief: Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO)

New York - Vrah Johna Lennona se opět marně pokusil dostat z vězení, byla zamítnuta jeho desátá žádost. Soud mu vyměřil doživotní vězení s možností podmínečného propuštění nejdříve po 20 letech.

Mark David Chapman, dnes třiašedesátiletý, Lennona zabil v New Yorku 8. prosince 1980 pěti ranami z revolveru, když se hudebník vracel do svého domu na Manhattanu z nahrávacího studia. K vraždě se doznal a uvedl, že na sebe chtěl tímto způsobem strhnout pozornost.

Soud novou žádost zamítl s odůvodněním, že propuštění Chapmana by "by společnosti neprospělo a bylo by neslučitelné s její bezpečností". Osvobozením vězně by soud nejen "bagatelizoval vážnost jeho zločinu", ale ohrozil by i bezpečnost lidí, protože na Chapmana by někdo mohl zaútočit ze msty nebo snahy se proslavit.

O propuštění může Chapam požádat znovu v srpnu 2020. Trest si odpykává na západě státu New York.

Témata:  Mark David Chapman John Lennon New York

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.