reklama

Trump se v neděli večer na twitteru chlubil, že v republikánské straně má podporu přes 90 procent jejích členů, tedy údajně nejvíce v historii, a celkově u 52 procent Američanů. Dodal, že podporu má navzdory "falešným médiím", která dělají všechno pro to, aby vypadal co nejhůře.

Podle redaktora CNN Chrise Cillizzy není Trumpovo sebehodnocení vzhledem k jeho sebelásce nikterak překvapivé. Problém je prý ale v tom, že se neopírá o vůbec žádný veřejně dostupný průzkum, a to ani u agentur, které mu dávají nejvyšší hodnocení.

Podle agentury Rasmussen Reports, která vydává nejpříznivější výsledky pro republikány, se Trump za poslední týden těší podpoře nejvýše 46 procent lidí. Na hranici 50 procent dosáhl v poslední době jen počátkem srpna a v polovině tohoto měsíce. Od 51 do 59 procent měl pak jen v prvních dvou měsících po nástupu do úřadu. 

U ostatních agentur jsou výsledky podstatně horší. Poslední průzkum pro televizi NBC a list The Wall Street Journal hovoří o 40procentní podpoře Trumpovi a anketa pro televizi Fox News hlásí 41 procent. 

Cillizza spekuluje, že Trump si možná spletl zmíněných 52 procent v průzkumu pro NBC, které jsou ale v jeho neprospěch, což se nenamáhal si ověřovat.

reklama