Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace v Chemnitzu je stále horší. Uprchlíci se bojí vycházet do centra

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Situace v Chemnitzu (Saské Kamenici) dospěla tak daleko, že se někteří přistěhovalci nyní bojí chodit do centra města.

Důvodem jsou útoky na neněmecky vypadající osoby z neděle a pondělí. ČTK to dnes řekl André Löscher z organizace RAA Sachsen pomáhající obětem pravicového násilí. Takovou situaci podle svých slov ještě v podkrušnohorském městě nezažil.

"Právě tak působí pravicové násilí - celá skupina lidí je jím zastrašena a znejistěna," říká o dopadu napjaté situace ve čtvrtmilionovém městě na část přistěhovalců Löscher. "Atmosféra a obrázky z neděle a pondělí ještě působí," míní. "Lidé, s nimiž už dlouho pracujeme, nám říkají, že třeba jejich známí teď zvažují, jestli vůbec mohou jít do centra, a raději si řeknou, že se tomu teď vyhnou," líčí Löscher.

Muž, který pro neziskovou organizaci pracuje už deset let, podobnou situaci ve městě ležícím nedaleko českých hranic nepamatuje. "V Chemnitzu byly i dříve ojedinělé útoky, ale nikdy nic takovéhoto rozměru. To je něco nového, s jakou nenávistí tam ti lidé vystupovali," hovoří o nedělních a pondělních demonstracích, které přišly po vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí dva mladíci ze Sýrie a Iráku.

Témata:  Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

4. července 2026 13:46

3. července 2026 19:37

Důchody slavných: Známá česká umělkyně odhalila přesnou částku

Obyčejní lidé mají často tendenci závidět těm slavným, což se může týkat i výše důchodu. Není ale pravidlem, že umělci pobírají závratně vysoké důchody. Důkazem je cifra, kterou v těchto dnech odhalila Iva Hüttnerová.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy