Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna maďarské ústavy: Stav teroristické hrozby umožňuje armádě střílet, když to bude nutné

Maďarská armáda, ilustrační foto
Maďarská armáda, ilustrační foto
Foto: Hungarian Government

Budapešť - Maďarský parlament dnes schválil úpravu ústavy. Jednou z novinek je možnost vyhlásit "stav teroristické hrozby" či mobilizace armády v případě, kdy nebude stačit policie.

Návrh předložila vládní koalice strany Fidesz premiéra Viktora Orbána a Křesťanskodemokratické lidové strany.

"Stav teroristické hrozby" může být vyhlášen, jestliže s tím vysloví souhlas dvě třetiny členů zákonodárného sboru. V takovém případě lze obejít některé zákony a zavést na dobu nejvýše 15 dnů mimořádná opatření. Vláda přitom musí o svých krocích neustále informovat prezidenta a příslušné parlamentní výbory.

Parlament hned také schválil i související změny v některých zákonech jako o policii, národní bezpečnosti a obraně. Jedna z nich například opravňuje armádu použít i zbraně, bude-li to nutné.

Součástí dnes schválených změn je mimo jiné také souhlas s vytvořením Protiteroristického informačního a analytického centra (TIBEK), jež bude celostátní bezpečnostní službou. Řídit ho bude ministerstvo vnitra a k jeho úkolům má patřit posuzování teroristických i jiných hrozeb.

Opatření rovněž upravují poskytování telefonních služeb a povinnost operátorů předávat úřadům data. Zavádějí i kategorii "zvýšené bezpečnosti", která se bude uplatňovat v průběhu teroristických útoků nebo jejich možné přípravy.

Policie může kontrolovat dokumenty, provádět prohlídky osob a vozidel, zabavovat nebezpečný materiál, rušit různé akce, zastavovat veřejnou dopravu a uzavírat komunikace. Taková opatření smí policie zavádět na tři dny a případně jejich uplatnění prodloužit o dalších 72 hodin. 

Trestně odpovědní za teroristické činy budou napříště rovněž nezletilci ve věku mezi 12 a 14 roky.

Témata:  Maďarsko terorismus maďarská armáda

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.