Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize v Chorvatsku se vyhrocuje. Koaliční strana žádá odvolání premiéra

Chorvatská vlajka
Chorvatská vlajka
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Záhřeb - Koaliční krize v Chorvatsku se dál vyostřuje. Šéf hlavní strany chorvatské vlády Tomislav Karamarko, který je zároveň místopředsedou kabinetu, oznámil, že jeho Chorvatské demokratické společenství (HDZ) ještě dnes předloží v parlamentu návrh na odvolání premiéra Tihomira Oreškoviče.

Neshody v koalici mezi HDZ a uskupením Most panují prakticky od ustavení Oreškovičova kabinetu začátkem letošního roku. Napětí znovu prudce stouplo poté, co média v květnu obvinila Karamarka z nepřípustného střetu zájmů a Most se přidal k opozici s výzvou, aby šéf HDZ z vlády odešel.

Tento tlak Karamarko označil za nepřípustné ultimátum vůči své straně a odstoupit odmítl. Premiérovi kvůli nové kontroverzi mezi koaličními partnery ale došla trpělivost a v pátek vyzval k opuštění vlády jak Karamarka, tak předáka Mostu Boža Petrova, čímž by se krize podle něj mohla vyřešit.

Karamarka tato výzva Oreškoviče ovšem rozlítila a po dnešním zasedání strany oznámil, že HDZ začalo mezi poslanci sbírat hlasy, aby mohlo v parlamentu navrhnout odvolání premiéra.

Vývoj vládní krize zjevně nahrává opozici. Šéf Sociálnědemokratické strany (SDP) Zoran Milanović už vyzval k co nejrychlejšímu vypsání předčasných voleb.

Novou krizovou vlnu vyvolal chorvatský list Nacional, který v květnu napsal, že Karamarkova žena dostala za údajně konzultační služby 60.000 eur od lobbisty maďarského ropného koncernu MOL, který získal hlavní slovo v chorvatské rafinerii INA.

Témata:  Chorvatsko

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy