Bývalý íránský duchovní vůdce ajatolláh Chomejní vynesl v roce 1989 rozsudek smrti nad britským spisovatelem Salmanem Rushdiem, kterého kvůli knize Satanské verše obvinil z rouhačství.

Chomejní ve svém náboženském výnosu (fatvě) požadoval po všech muslimech světa, aby zabili autora a vydavatele knihy kdekoli na světě, aby si již nikdo netroufl napadat posvátné muslimské hodnoty.

William Nygaard řídil norské nakladatelství Aschehoug, které v roce 1989 vydalo norský překlad Satanských veršů. V roce 1993 byl Nygaard v metropoli Oslo zasažen třemi výstřely, utrpěl těžké zranění a musel být operován. Žádný podezřelý nebyl doposud v souvislosti s útokem, který se s největší pravděpodobností vztahoval k norskému vydání Rushdieho díla, zatčen.

Norská policie dnes vydala prohlášení, v němž uvedla, že z "pokusu o atentát" na Nygaarda podezírá zahraniční občany, kteří se v současnosti nenacházejí na norském území. Jména podezřelých, jejich počet ani národnost policie nesdělila.

Prohlášení, vydané těsně před promlčecí lhůtou, umožňuje policii pokračovat ve vyšetřování případu. "Uděláme maximum pro to, aby byla kauza vyřešena," napsala norská policie v prohlášení.

"Jsem spokojen s vývojem případu, především pak s tím, že úřady a policie uvádějí, že útok byl pravděpodobně namířen proti svobodě slova," reagoval dnes na nejnovější kroky policie 75letý Nygaard.