Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peking označil lodě amerického námořnictva v Jihočínském moři za ofenzívu

USS Truxtun (DDG-103)
USS Truxtun (DDG-103)
Foto: U.S. NAVY

Lodě amerického námořnictva v Jihočínském moři dnes označil Peking za ofenzivní krok. A chystaný prodej amerických zbraní Tchaj-wanu představuje narušování čínských vnitřních záležitostí, řekl dále ve vysílání stanice Fox News čínský velvyslanec v USA Cchuej Tchien-kchaj.

"Čínské válečné lodě neplují k pobřeží Kalifornie nebo do Mexického zálivu. (Lodě amerického námořnictva) jsou opravdu blízko u čínských ostrovům, u pobřeží Číny. Takže, kdo se chová ofenzivně, a kdo je v obranné pozici? Je to zcela zjevné," prohlásil čínský velvyslanec.

Upozornil přitom na americký torpédoborec, jenž na konci září proplul kolem ostrovů, které si v Jihočínském moři nárokuje Čína, napsala agentura Reuters.

Chystaný prodej zbraní Tchaj-wanu oznámilo americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek. Čína, která považuje Tchaj-wan za svou součást, vzápětí prostřednictvím svého velvyslance Washington vyzvala, aby své "špatné rozhodnutí" ihned odvolal.

Témata:  USA Čína U.S. Navy

Související

Aktuálně se děje

1. ledna 2026 18:16

Státní svátky 2026. Letošní rok slibuje několik prodloužených víkendů

Jako každý rok začíná i ten letošní státním svátkem a dnem volna na Nový rok, respektive na Den obnovy samostatného českého státu. Při pohledu do kalendáře je přitom jasné, že se v následujících měsících můžeme těšit hned na několik prodloužených víkendů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy