Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rumunsko se otřáslo. Centrum země zasáhlo zemětřesení

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zemětřesení o síle 5,8 stupně zasáhlo centrální a východní Rumunsko. Informovaly o tom v noci na dnešek podle agentury AP rumunské úřady. Otřesy byly cítit také na Ukrajině, v Moldavsku a Bulharsku. Případné materiální škody zatím nebyly hlášeny.

Rumunský Národní geofyzikální ústav uvedl, že otřesy, které trvaly několik sekund, byly zaznamenány v 3:38 místního času (2:38 SEČ) ve východorumunském okrese Vrancea, kde jsou záchvěvy půdy poměrně časté. Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce 150 kilometrů.

Zemětřesení podle AP probudilo i obyvatele rumunské metropole Bukurešti a dalších regionů.

Okres Vrancea zasáhlo zemětřesení o síle 5,5 stupně Richterovy stupnice už na začátku října, ale vážnější škody nebo zranění nebyly hlášeny. Podle geofyzikálního ústavu to byly nejsilnější otřesy v Rumunsku za poslední čtyři roky.

Rumunsko leží v oblasti významného tektonického zlomu a je jednou z několika evropských zemí, jež otřesy půdy vážně ohrožují. Zatím nejničivější zemětřesení postihlo tuto balkánskou zemi v roce 1977, kdy otřesy o síle 7,2 stupně usmrtily přes 1500 lidí.

Témata:  Rumunsko zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2025 21:56

Tragédie v Hongkongu: Po požáru je 80 mrtvých a počet dál roste, policie začala zatýkat

Hongkongská policie naznačila, že nebezpečné lešení a pěnové izolační materiály použité během údržby mohly být příčinou rychlého šíření ničivého požáru v komplexu obytných věžových domů. Při požáru dosud zahynulo nejméně 83 lidí a přes 250 osob je stále pohřešováno. Hasiči i ve čtvrtek bojovali s intenzivním žárem a hustým kouřem, aby se dostali k lidem, kteří mohli být uvězněni ve vyšších patrech komplexu Wang Fuk Court. V pozdních hodinách dne byl z jednoho schodiště v šestnáctém patře jedné z věží zachráněn jeden přeživší.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Požár v Hongkongu

Tragédie v Hongkongu má na kontě už 128 mrtvých

Záchranné operace v obytném komplexu v Hongkongu, který ve středu zachvátil ničivý požár, byly prohlášeny za téměř dokončené. Úřady oznámily, že počet obětí stoupl na 128 a jako pohřešovaných se eviduje až 200 osob. Hasiči i v pátek dopoledne pročesávali výškové budovy, aby se pokusili najít někoho živého. Jde o jeden z nejsmrtelnějších požárů ve městě za více než 70 let.