reklama

Debatu na Slovensku ve zmiňované záležitosti zahájila iniciativa Evropské komise ukončit povinné střídání času již v příštím roce. Mezitím ale rakouské předsednictví navrhlo odložit změnu až na rok 2021.

Slovenské ministerstvo sociálních věcí v návrhu na ponechání pouze zimního času uvedlo, že se uplatňoval dlouhodobě a že respektuje fyziologii populace. Samotný ministr sociálních věcí Ján Richter zase uvedl, že osobně by byl pro zachování letního času po celý rok. Stejný postoj v připomínkovém řízení k návrhu postoje Slovenska zaujali také například průmyslníci, zaměstnavatelé, některá ministerstva a veřejnost.

Rovněž v dřívější anketě Evropské komise se většina Slováků vyslovila pro ponechání pouze letního času. Odpůrci trvalého zimního času tvrdili, že v případe zavedení zimního času by v létě bylo na Slovensku světlo již časně ráno a naopak večer by dříve byla tma.

Slovenská ministerstva a další instituce ale upozornily na potřebu spolupráce především s okolními zeměmi, aby byl v regionu zaveden stejný čas. Český premiér Babiš koncem října řekl, že z neformální debaty členů české vlády vyplynulo, že po ukončení střídaní času by měl být nastálo zaveden zimní čas. Stejný názor dříve vyslovili čeští vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem.

reklama