Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V aténském táboře pro uprchlíky roste napětí. Může za to míchání různých mentalit, říkají dobrovolníci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INT

Atény - Areál zrušeného aténského letiště Elliniko, kde je nyní vůbec největší uprchlický tábor v Řecku, v sobě skrývá ironii. Tisíce nouzově ubytovaných lidí zde mohou snít o destinacích, které jsou jim nedostupné.

Přestože z letiště už žádné stroje nestartují, v místním muzeu civilního letectví staré informační tabule stále vybízejí k nástupu do letadla mířícího například do Paříže. Mezitím jsou do těsné blízkosti muzea umisťováni běženci, již se nuceně vracejí od řecko-makedonského hraničního přechodu u vesnice Idomeni, který byl před týdnem neprodyšně uzavřen.

"Proč? Proč nás nepouštějí dál? Proč to dřív šlo a teď ne?" šíří se mezi imigranty ozvěnou s rostoucím zoufalstvím. Všichni moc dobře vědí, že přes milion lidí se do západní Evropy loni bezpečně dostal. Mnozí tam už mají příbuzné a chtějí se k nim připojit.

V areálu Elliniko na jihovýchodním předměstí Atén ve stadionech určených k jednorázovému použití během olympijských her v roce 2004 získalo ubytování kolem 4000 lidí zejména z Afghánistánu, ale také z Pákistánu, Íránu nebo Maroka. Ale dostává se i na Syřany, kteří přitom formálně stále mají právo na udělení azylu.

Určitá řevnivost vládne v uprchlické komunitě mezi národnostmi. Například Pákistánci nechápou, proč na rozdíl od Sýrie je jejich země považována za bezpečnou. Mladík jménem Hasan Bilal ukazuje paži s řeznou ranou, kterou mu, jak říká, provedli příslušníci radikálního hnutí Taliban.

Uprchlíci v Elliniku ani v Pireu nemají na spaní příliš pohodlí. V poskytnutých budovách je od studené betonové podlahy dělí jen karimatky nebo erární šedivé deky rozdané pracovníky OSN. Dary místních potěší - jeden z uprchlíků se po areálu prochází v luxusních teplácích fotbalového týmu Olympiakos Atény, o kterém ovšem slyší poprvé. Písmu na dresu nerozumí.

Ti, kdo přijeli se stany, jsou ve venkovních prostorách, nejčastěji kvůli dešti pod stříškami nástupišť u přístavních mol. Pokud neokouní kolem, tvoří fronty před ambulancemi - zima a špatné hygienické podmínky mají své důsledky - a před výdejnou základních potřeb a potravin. V drtivé většině jde o rodiny s dětmi, které po zdlouhavém čekání v uprchlických táborech v Turecku na ukončení násilí ve svých zemích už nevydrželi a hledají nový život v Evropě, pokud možno v Německu.

Místní dobrovolníci, kteří nechtějí být jmenováni, se svěřují, že koktejl různých mentalit vyvolává napětí, které zejména u mladíků umocňuje tu a tam ještě konzumace drog a alkoholu. V areálu Ellinika před několika dny došlo k hromadné rvačce Marokánců s Afghánci a Íránci: několik osob muselo být ošetřeno v nemocnici. Agresívní jsou údajně hlavně mladí Marokánci, kteří se chovají poměrně nezdvořile k ženám a některé i sexuálně obtěžují.

Témata:  Řecko uprchlíci

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 19:13

Tesla propustí více než 10 % zaměstnanců. Prý kvůli růstu, experti ale varují před čínskou konkurencí

Tesla hodlá celosvětově propustit více než 10 % svých zaměstnanců, uvádí agentura Reuters s odkazem na interní dokumenty společnosti.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy