Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V aténském táboře pro uprchlíky roste napětí. Může za to míchání různých mentalit, říkají dobrovolníci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INT

Atény - Areál zrušeného aténského letiště Elliniko, kde je nyní vůbec největší uprchlický tábor v Řecku, v sobě skrývá ironii. Tisíce nouzově ubytovaných lidí zde mohou snít o destinacích, které jsou jim nedostupné.

Přestože z letiště už žádné stroje nestartují, v místním muzeu civilního letectví staré informační tabule stále vybízejí k nástupu do letadla mířícího například do Paříže. Mezitím jsou do těsné blízkosti muzea umisťováni běženci, již se nuceně vracejí od řecko-makedonského hraničního přechodu u vesnice Idomeni, který byl před týdnem neprodyšně uzavřen.

"Proč? Proč nás nepouštějí dál? Proč to dřív šlo a teď ne?" šíří se mezi imigranty ozvěnou s rostoucím zoufalstvím. Všichni moc dobře vědí, že přes milion lidí se do západní Evropy loni bezpečně dostal. Mnozí tam už mají příbuzné a chtějí se k nim připojit.

V areálu Elliniko na jihovýchodním předměstí Atén ve stadionech určených k jednorázovému použití během olympijských her v roce 2004 získalo ubytování kolem 4000 lidí zejména z Afghánistánu, ale také z Pákistánu, Íránu nebo Maroka. Ale dostává se i na Syřany, kteří přitom formálně stále mají právo na udělení azylu.

Určitá řevnivost vládne v uprchlické komunitě mezi národnostmi. Například Pákistánci nechápou, proč na rozdíl od Sýrie je jejich země považována za bezpečnou. Mladík jménem Hasan Bilal ukazuje paži s řeznou ranou, kterou mu, jak říká, provedli příslušníci radikálního hnutí Taliban.

Uprchlíci v Elliniku ani v Pireu nemají na spaní příliš pohodlí. V poskytnutých budovách je od studené betonové podlahy dělí jen karimatky nebo erární šedivé deky rozdané pracovníky OSN. Dary místních potěší - jeden z uprchlíků se po areálu prochází v luxusních teplácích fotbalového týmu Olympiakos Atény, o kterém ovšem slyší poprvé. Písmu na dresu nerozumí.

Ti, kdo přijeli se stany, jsou ve venkovních prostorách, nejčastěji kvůli dešti pod stříškami nástupišť u přístavních mol. Pokud neokouní kolem, tvoří fronty před ambulancemi - zima a špatné hygienické podmínky mají své důsledky - a před výdejnou základních potřeb a potravin. V drtivé většině jde o rodiny s dětmi, které po zdlouhavém čekání v uprchlických táborech v Turecku na ukončení násilí ve svých zemích už nevydrželi a hledají nový život v Evropě, pokud možno v Německu.

Místní dobrovolníci, kteří nechtějí být jmenováni, se svěřují, že koktejl různých mentalit vyvolává napětí, které zejména u mladíků umocňuje tu a tam ještě konzumace drog a alkoholu. V areálu Ellinika před několika dny došlo k hromadné rvačce Marokánců s Afghánci a Íránci: několik osob muselo být ošetřeno v nemocnici. Agresívní jsou údajně hlavně mladí Marokánci, kteří se chovají poměrně nezdvořile k ženám a některé i sexuálně obtěžují.

Témata:  Řecko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

13:16

Rusové si udělali z Ukrajiny střelnici, kde testují nové zbraně, obává se Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil obavy, že jeho země se stává „testovacím polem“ pro ruské zbraně. Tyto obavy se znovu prohloubily po týdnu intenzivního bombardování, během něhož bylo na Ukrajinu vypáleno téměř 500 dronů íránského designu a přes 20 raket.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy