reklama

Americký prezident Trump v pondělí v proslovu v Miami řekl mimo jiné, že Maduro je "kubánskou loutkou" a u moci ho drží kubánští vojáci, kteří působí ve Venezuele. "Naše vláda tuto pomluvu nanejvýš silně a kategoricky odmítá," reagoval nyní Rodríguez s tím, že všech 20.000 Kubánců, kteří ve Venezuele pobývají, jsou civilisté, většinou zdravotníci. Trumpa Rodríguez vyzval, aby svá tvrzení podložil důkazy.

Podle šéfa kubánské diplomacie vojenská letadla Spojených států v poslední době narušila vzdušný prostor několika států v Karibiku. Dodávky humanitární pomoci, kterou mají letadla na palubě, jsou podle Rodrígueze jen zástěrkou pro vojenský zásah proti Madurovi. USA vyslaly do Venezuely desítky tun potravin a léků, které se však kvůli odporu Madura hromadí na kolumbijské straně hranice.

Ve Venezuele, zemi s největšími zásobami ropy na světě, panuje už několik týdnů krize. Opoziční předák Juan Guaidó, který je předsedou venezuelského parlamentu, se během demonstrací 23. ledna prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový prezidentský mandát Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Guaidóa uznaly za hlavu Venezuely USA i další americké země, posléze se přidaly i státy evropské včetně Česka. Na Madurově straně stojí kromě Kuby také Rusko, Čína, Nikaragua či Turecko.

Opozice pod Guaidóovým vedením nyní potřebuje hlavně dostat na svou stranu armádu, jejíž část je zřejmě rozpolcená, ale bojí se Madurových represí.

reklama