reklama

Cyklóna Idai ve všech třech uvedených afrických státech různým způsobem postihla celkem přes půldruhého milionu obyvatel, uvedli představitelé Spojených národů a vlád dotyčných zemí. Kvůli přírodní katastrofě způsobené živlem se museli z cest do zahraničí urychleně vrátit prezidenti Mosambiku a Zimbabwe.

Podle informací agentury AFP zahynulo v Zimbabwe a sousedním Mozambiku v důsledku tropické cyklóny dohromady nejméně 113 lidí. Na východě Zimbabwe přitom už počet mrtvých dosáhl nejméně 65, přičemž předchozí statistiky hovořily o 31 utonulých. Mnoho lidí je podle oficiálních informací nadále nezvěstných. Místní vláda dnes uvedla, že živel zničil mnoho domů, mostů a silnic, což komplikuje záchranářské práce.

Řádění cyklony Idai (1:20) | zdroj: YouTube

Už na začátku týdne postihly lijáky a záplavy Mozambik a jižní Malawi, přičemž v Mozambiku zahynulo podle agentury DPA nejméně 68 lidí a v Malawi více než 50.

Oblastí, kterou Idai postihla nejvíce, se stal ve čtvrtek večer region kolem přístavního města Beira, které bylo prakticky odříznuto od okolního světa. Živel ve městě zcela zničil nejméně 700 domů a provoz muselo zcela přerušit místní letiště. Poté cyklóna postupovala dál západním směrem do Malawi a Zimbabwe.

Do záchranných prací a humanitární pomoci se zapojily agentury OSN a Červený kříž. Jde především o dodávky potravin a léků vrtulníky do zasažených míst chudých afrických zemí.

reklama