reklama

Do přístavního města Beira, které stojí v epicentru katastrofy, byla otevřena klíčová pozemní komunikace. Dosud bylo město dostupné jen z moře a ze vzduchu.

Correia dnes před novináři hájil varovný systém. Tvrdil, že přes 300.000 lidí bylo varováno předem. Někteří obyvatelé měst Beira a Buzi ale tvrdí, že o rozsahu cyklóny neměli tušení.

Sebastian Rhodes Stamp z úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCNA) novinářům řekl, že v úterý se projeví více pomoci, která nyní přichází na provizorně zřízená místa, například na letiště v Beiře. Vláda podle něj opravuje hlavní spojnice do postižených oblastí.

Cyklóna udeřila na pobřeží Mosambiku u města Beira v noci na 15. března. Přinesla přívalové deště, které následně zatopily rozsáhlá území v centrální části země. Poté se přesunula do sousedního Zimbabwe a Malawi, kde po sobě zanechala nejméně 315 obětí.

Podle OCNA bylo jen v Mosambiku zničeno či poškozeno 17.400 domů, 2800 škol a 39 zdravotních středisek. Voda rovněž zničila úrodu na polích o rozloze 385.000 hektarů.

reklama