reklama

Podle svého mluvčího se Mayová stále domnívá, že její dohoda je tou nejlepší možnou. Menšinová konzervativní vláda se v dolní komoře parlamentu opírá právě o podporu poslanců DUP. Šéfka severoirských unionistů Arlene Fosterová dnes ale zopakovala, že budou hlasovat proti dohodě navrhované premiérkou. Poslanci DUP podle ní rovněž nikdy neměli v úmyslu zdržet se hlasování, a tak vládě vyjít alespoň částečně vstříc.

Vláda udělá vše pro to, aby se o dohodě mohlo hlasovat ještě tento pátek, řekla dnes podle médií Andrea Leadsomová, která organizuje v Dolní sněmovně vládní agendu. Podle ní je však zásadní, aby bylo hlasování v souladu s podmínkou předsedy sněmovny Johna Bercowa. Ten s odvoláním na pravidlo ze 17. století prohlásil, že nepřipustí k opakovanému hlasování smlouvu, pokud nedozná podstatných změn.

Reportér televize ITV dnes v této souvislosti na twitteru uvedl, že Bercow generálnímu prokurátorovi Geoffreyi Coxovi sdělil, že existuje způsob, jakým předložit smlouvu k hlasování v pátek. Cox nyní údajně tuto cestu řeší se zástupci kabinetu.

Vládní návrh rozvodového ujednání se zbytkem Evropské unie, který britští poslanci již dvakrát výraznou většinou odmítli, stále nemá jistou podporu většiny zákonodárců. Mayová přislíbila, že po případném schválení dohody by opustila post ministerské předsedkyně.

reklama