Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Izraeli volí nový parlament, výsledky budou zřejmě těsné

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

V Izraeli začaly předčasné parlamentní volby považované za zkoušku úspěšnosti současného premiéra Benjamina Netanjahua. Více než 6,3 milionu izraelských voličů má během dneška možnost vybírat poslance parlamentu a rozhodnout o budoucím vedení země. Lídr pravicové vládní strany Likud sice čelí korupčním kauzám, může však přesto dosáhnout na svůj již pátý premiérský mandát, z toho čtvrtý v řadě. Očekávají se velmi těsné výsledky.

Netanajhuovým hlavním sokem je bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc a jeho nová středopravicová strana Modrá a Bílá.

Podle průzkumů by mohla skončit těsně za Likudem, jenž si může ve 120členném parlamentu zajistit okolo 30 křesel. Vítěz voleb bude muset tradičně sestavovat koaliční vládu.

Volby se měly původně konat až v listopadu, loni v prosinci se ale vládní koalice shodla na vyhlášení předčasných voleb v dubnu. Za rozhodnutím stojí koaliční krize, kterou způsobil zákon o výjimkách z povinné vojenské služby pro ultraortodoxní židy.

Volební účast je v Izraeli tradičně vysoká, k čemuž přispívá i skutečnost, že den voleb je v zemi státním svátkem. Volební místnosti budou otevřeny do 21:00 SELČ, první výsledky by měly být známy během noci na středu.

Témata:  Benjamin Netanjahu Izrael

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2026 9:21

Policie objasnila útok na Ruský dům. Cizinec si může jít sednout až na osm let

Policie vznesla obvinění v případu útoku zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Cizinec je ve vazbě a za obecné ohrožen mu v případě odsouzení hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi. Incident z minulého týdne řešila diplomatickou cestou i Moskva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy