Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor USA a KLDR: Severokorejcům zabavili loď

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Spojené státy zabavily severokorejskou nákladní loď, kterou KLDR používala k nelegálnímu vývozu uhlí. Informovalo o tom dnes americké ministerstvo spravedlnosti. Plavidlo původně zadržely už v dubnu 2018 indonéské úřady i s 25člennou posádkou a s nákladem 25.000 tun uhlí. Jeho vývoz Severní Koreji zapovídají sankce OSN, které byly uvaleny kvůli tamějšímu jadernému a zbrojnímu programu.

Nákladní loď Wise Honest vplula před rokem do indonéských vod, kde podle indonéských médií měla náklad uhlí přeložit na jiné plavidlo. Konečným kupcem měla údajně být jihokorejská společnost.

Praxe, kdy jihokorejské firmy navzdory zákazu dovážejí uhlí z KLDR, je poměrně běžná. Loni jihokorejský celní úřad informoval o třech takových případech.

Zrušení sankcí na obchodování s kovy a dalšími surovinami, luxusním zbožím, mořskými plody, jakož i sankcí na vývoz uhlí či dovoz ropy a ropných produktů požadovala Severní Korea během letošního únorového summitu v Hanoji.

Jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem ale skončila bez dohody. Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem se dál zkomplikovaly minulý týden, kdy KLDR provedla první zkoušku balistické střely od listopadu 2017.

Témata:  USA Severní Korea lodní doprava

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.