"Čína může a musí mít vztahy spolupráce se zbytkem regionu," prohlásil šéf Pentagonu v Singapuru, kde dnes druhým dnem pokračuje třídenní bezpečnostní fórum Šangri-la.

"Ale chování, které narušuje svrchovanost jiných zemí a které zasévá nedůvěru ohledně čínských úmyslů, musí přestat," dodal podle agentury AFP Shanahan v diskusi na bezpečnostním fóru.

Spojené státy Pekingu vytýkají zejména militarizaci ostrůvků v Jihočínském moři. Nárokují si je přitom také Tchaj-wan, Brunej, Malajsie, Filipíny a Vietnam.

Čínský armádní představitel Šao Jüan-ming po Shanahanově projevu odmítl kritiku s tím, že jsou to naopak Spojené státy, jejichž kroky na Tchaj-wanu a v Jihočínském moři "poškozují regionální mír a stabilitu". Dodal také, že pokud někdo bude chtít oddělit Tchaj-wan od čínského území, bude Peking hájit svou svrchovanost všemi prostředky.

Shanahan se dnes vyjádřil mimo jiné také ke sporům kolem čínské technologické firmy Huawei, která má podle něj příliš těsné vazby na čínskou vládu. Washington se podle Shanahana obává kybernetických útoků a krádeží duševního vlastnictví.

USA obvinily Huawei ze špionáže, porušení obchodních sankcí vůči Íránu a krádeže duševního vlastnictví. Firma všechna obvinění popírá.

reklama