Wej řekl, že Čína bude bojovat až do konce, pokud se jí kdokoliv bude snažit odtrnout od Tchaj-wanu. "Žádná snaha rozdělit Čínu neuspěje. Jakékoliv vměšování se do tchajwanské otázky je odsouzeno k neúspěchu," řekl ministr obrany.

Čínsko-americké vztahy se ocitají ve stále větším napětí kvůli obchodní válce, americké podpoře Tchaj-wanu a sporům týkající se Jihočínského moře, připomíná agentura Reuters. Na různé části Jihočínského moře si kladou nárok Brunej, Indonésie, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan, Vietnam a Japonsko. Čína však prohlašuje, že jí na téměř celé území moře přísluší historické právo.

Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se rozhodnutím nebude řídit. Americké armáda proto do oblasti pravidelně vysílá své lodě a tvrdí, že tak činí v rámci zásady svobodné plavby.

Wej v evidentní narážce na Spojené státy prohlásil, že "některé země z jiného regionu připlouvají do Jihočínského moře, aby ukazovaly svaly pod záminkou svobody plaveb".

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan v sobotu na bezpečnostním fóru v Singapuru vyzval Čínu, aby přestala narušovat suverenitu sousedních států, a varoval, že USA budou v příštích pěti letech investovat značné prostředky, aby si udržely vojenskou nadvládu v regionu.

Wej dnes v ostrém projevu prohlásil, že Čína bude bojovat až do konce, pokud budou spojené státy chtít vést obchodní válku. Zároveň Čína ale podle ministra obrany "nechá dveře otevřené" pro případ, že by USA chtěly jednat.