reklama

"Americký imigrační úřad začne příští týden přemisťovat miliony nelegálních cizinců, kteří nezákonně pronikli do Spojených států. Budou přesunuti stejně rychle, jak rychle přišli," napsal prezident.

Podle vládních úředníků, na které se odvolává agentura AP, jde o víc než milion lidí, kteří už dostali soudní deportační výměr, ale území USA dosud neopustili.

Oznámit podobnou akci předem je v USA krajně neobvyklé, shodují se média. Někteří činitelé americké vlády jsou prý přesvědčeni, že okázalá demonstrace síly, která se nebude vyhýbat ani masovému zatýkání, může být účinným odstrašením. Může vyslat signál potenciálním migrantům, že cesta do Spojených států se nemusí vyplatit.

Trump dal už v roce 2016 během volební kampaně najevo, že problémy migrace považuje za stěžejní bod svého politického programu. Zavázal se k razantním krokům, které zastaví proud přistěhovalců ze středoamerických států, jenž v poslední době dramaticky zesiluje.

Podle listu The Washington Post ale masivní operace, kterou Trump oznámil, může mít v kampani před volbami 2020 negativní efekt. Záběry razií imigračních agentů, násilného zatýkání a hromadných deportací migrantů včetně dětí mohou vyvolat odpor veřejného mínění a Trumpovy šance na znovuzvolení poškodit.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama