Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američan dezertoval z řad IS, chytili ho Kurdové

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Bagdád - Kurdové zadrželi v severním Iráku Američana, který bojoval po boku radikálů z Islámského státu (IS) a dezertoval. Jde o Muhammada Jamala Amina (27) z Virginie.

Muž se prý pokoušel vrátit se do Turecka a Kurdové ho chytili. Podle agentury AP se muž Kurdům vzdal sám. Zadržen měl být u kontrolního stanoviště pešmergů u města Sindžár a nyní je ve vazbě v Irbílu. Liší se také informace o tom, zda bojoval v Iráku, nebo v Sýrii.

Otec Muhammada Jamala Amina pochází podle amerického tisku z Pákistánu a matka z Iráku. V řadách Islámského státu bojoval prý Amin asi měsíc.

To, že se bojovník IS vzdá iráckým nebo kurdským silám v Iráku, je poměrně vzácné. Představitelé syrských Kurdů ale zpravodaji AP řekli, že v poslední době roste počet zběhů od IS. Je to patrně dáno hlavně nedávnými územními ztrátami radikálů.

Témata:  Islámský stát Kurdové USA

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 10:02

Pohonné hmoty zlevňují, ale pomalu. Ačkoliv ropa se vrátila k měsíc staré nižší ceně

Zdražování pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu zastavilo. Nejprodávanější benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 13 haléřů na průměrných 34,35 Kč/l. Cena nafty klesla o deset haléřů na 33,03 Kč/l.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy