Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osud zabaveného supertankeru? Britský ministr jednal s íránským kolegou

Gibraltar
Gibraltar
Foto: Pixabay

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes mluvil se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem o kauze íránského tankeru zadržovaného na Gibraltaru. Šéf britské diplomacie podle agentury Reuters řekl, že Londýn usnadní uvolnění tankeru, jestliže dostane od Teheránu záruky, že plavidlo nezamíří do Sýrie. Hunt zdůraznil, že příčinou britského znepokojení nebyl původ ropy přepravované na zadrženém tankeru, nýbrž její cílové určení. Telefonát s íránským ministrem označil za konstruktivní. Zaríf podle Reuters ujistil Hunta, že Írán chce záležitost vyřešit a nesnaží se o eskalaci napětí.

Tanker Grace 1 zadržely gibraltarské úřady za asistence příslušníků britského námořnictva 4. července kvůli podezření, že převáží íránskou ropu do Sýrie. To by znamenalo porušení sankcí EU vůči Sýrii, které omezují dovoz ropy do válkou zmítané země. Zadržení tankeru způsobilo diplomatickou roztržku, Írán označil zadržení tankeru za nelegální a Teherán si kvůli incidentu předvolal britského velvyslance.

Gibraltarská policie zadržela minulý týden čtyři členy posádky tankeru Grace 1. V pátek pozdě v noci je ale propustila na kauci, aniž by bylo proti posádce vzneseno obvinění.

1/2 Just spoke to Iranian Foreign Minister Zarif. Constructive call. I reassured him our concern was destination not origin of the oil on Grace One &that UK would facilitate release if we received guarantees that it would not be going to Syria, following due process in Gib courts

— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) 13. července 2019

Posádka je podezřelá z porušení sankcí Evropské unie vztahující se na Sýrii. Tanker, který veze 2,1 milionu barelů ropy, gibraltarský soud nařídil zadržet na čtrnáct dní, to znamená do 19. července, píše agentura AFP. Termín ale může být podle ní prodloužen až o 90 dní.

Írán popřel, že tanker mířil do Sýrie. Mluvčí jeho ministerstva zahraničí řekl, že plavidlo dlouhé 330 metrů je příliš velké na to, aby mohlo vplout do jakéhokoli syrského přístavu. Kam ale tanker mířil, mluvčí nesdělil. Teherán zadržení tankeru označuje za pirátství.

Tanker byl zastaven v období rostoucího napětí kolem ropného provozu v Perském zálivu. Situace souvisí s krachem dohody o íránském jaderném programu, již loni vypověděly USA a letos od ní začal odstupovat také Írán. Při středečním incidentu v Hormuzském průlivu musela zasahovat britská fregata doprovázející britský tanker, k němuž dopluly lodě íránských revolučních gard.

USA chtějí sestavit mezinárodní koalici, která zajistí eskorty obchodních lodí v Perském zálivu.

Témata:  Írán Velká Británie lodní doprava Gibraltar

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.