reklama

Trump o víkendu doporučil kritičkám své politiky z řad demokratických poslankyň, aby z USA odjely do zemí svého původu, když se jim ve Spojených státech nelíbí. Jeho útoky mířily na černošku Ayannu Pressleyovou, Alexandriu Ocasiovou-Cortezovou s portorickými kořeny, Ilhanu Omarovou, která je původem ze Somálska, a Rashidu Tlaibovou, jež má rodinu v Palestině. Výroky prezidenta vyvolaly bouřlivou kritiku demokratických politiků a liberálních médií.

Trump navzdory kritice na svých výrocích trvá, což potvrdily i jeho navazující pondělní a úterní vzkazy na twitteru. "Nemám v těle ani špetku rasismu!" napsal například. Zopakoval, že čtveřice kongresmanek nenávidí Spojené státy, což prý dokazuje seznam jejich výroků.

Rezoluci odsuzující "rasistické" výroky prezidenta Sněmovna reprezentantů schválila poměrem hlasů 240 ku 187. Poslanci téměř bezvýhradně hlasovali podle své stranické příslušnosti, rezoluci podpořili všichni přítomní demokraté, ale jen čtyři republikáni. Přesto je dokument podle amerických médií políčkem do tváře hlavy státu a v parlamentní praxi USA je neobvyklý.

Nezvyklá byla podle agentury AP i politická rozepře, která hlasování předcházela. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v debatě označila Trumpovy výroky za rasistické, což vyvolalo nesouhlas několika republikánských poslanců, kteří navrhovali vyškrtnout její slova ze zápisu. Porušení sněmovních pravidel připustil dokonce i Steny Hoyer, šéf frakce demokratických poslanců. Následovalo hlasování, při němž ale bylo rozhodnuto, že slova Pelosiové v zápisu zůstanou.

Pelosiová zůstala neoblomná a i na chodbě Kapitolu prohlásila, že trvá na tom, co řekla. "Jsem hrdá na to, že to vyvolává takovou pozornost, protože to, co prezident řekl, je naprosto nevhodné," dodala

Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová vyvolal údiv, kdy se od mikrofonu před novináři jednoho z nich zeptala, jakého je původu. V rozhovoru s televizí Fox News označila čtveřici kritizovaných žen za případ "nejtemnější" neúcty vůči americké armádě. Její muž George, který má odlišné názory, napsal, že nadřízený jeho ženy je "rasistický prezident" překračující meze lidské slušnosti.

Filadelfský starosta Jim Kenney z Demokratické strany prohlásil, že kdyby se měl Trump vrátit, odkud přišel, pak by to muselo být "do pekla". Ve svém proslovu na akci týkající se imigrace se podle Fox News odchýlil od textu a prohlásil, že vše, co Trump, viceprezident Mike Pence a bývalý šéf imigračního a celního úřadu Thomas Homan dělají, "je nehumánní, neetické, neamerické a neslušné".

Rychlý průzkum agentury Reuters ukázal, že Trump si svými problematickými útoky mezi republikánskými voliči nijak neuškodil. Spíše naopak - po víkendu stoupla popularita prezidenta mezi republikány ze 67 na 72 procent. Analytik David Axelrod očekává, že do voleb v roce 2020 bude Trump v této rétorice pokračovat, protože je přesvědčen, že mu to přinese výhody.

Podle listu Politico mají republikáni na výběr buď stát za Trumpem, nebo riskovat jeho hněv. Prezident už se prý dal slyšet, že není spokojen s tím, že ho dost rozhodně nebrání. Mnozí z nich ale byli zvoleni díky hlasům lidí z rodin přistěhovalců a nehodlají o tyto hlasy přijít kvůli zapojení se do debaty o rasismu.

Richard Spencer řazený k představitelům americké krajní pravice v rozhovoru se CNN charakterizoval Trumpovy tweety jako "obyčejný rasismus". "Není to nic mimo běžné rasistické tweety. Mám na mysli nesmyslné a laciné výlevy, jaké můžete slyšet od opilého strýce sledujícího v televizi (Seana) Hannityho (diskusní show)," řekl Spencer. Joan Donovanová z Harvardovy univerzity si myslí, že Spencer se snaží Trumpa zařadit v rámci pravice k umírněným. "Říká, že Trump šíří na twitteru rasismus, ale ve své politice není dost důrazný na to, aby jej bylo možné považovat za oporu příznivců nadřazenosti bílé rasy," řekla Donovanová.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama