Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sibiř se obává katastrofy. Chemička může způsobit "ekologický Černobyl"

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Opuštěná chemická továrna v Irkutské oblasti na Sibiři by mohla způsobit ekologickou katastrofu podobnou havárii v černobylské jaderné elektrárně, pokud se rychle nic neudělá k jejímu vyčištění. V rozhovoru poskytnutém listu Izvestija na to upozornila šéfka státního úřadu na ochranu přírody Rosprirodnadzor Světlana Radionovová.

Chemička Usoljechimprom ve městě Usolje-Sibirskoje, kde se produkoval chlór a další chemikálie, zastavila výrobu po bankrotu v roce 2017. V jejím objektu ale podle Radionovové dodnes zůstává v nezajištěném stavu množství nejrůznějších toxických látek.

"Je to velký chemicky nebezpečný podnik, který je v polorozbořeném stavu. Nedbalí majitelé z něho vyčerpali poslední zdroje a opustili ho," řekla šéfka Rosprirodnadzoru. "V budovách závodu jsou skladovány nádoby s nebezpečnými látkami, z nichž některé jsou pod tlakem. Co je v nich, nikdo neví," dodala.

Poukázala přitom na to, že poblíž teče řeka Angara a hrozí její znečištění. "Fakticky jde o území ekologické katastrofy. Musí se jednat teď hned, jinak budeme mít takový 'ekologický Černobyl'," zdůraznila Radionovová.

Témata:  ekologická havárie Rusko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.