Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sibiř se obává katastrofy. Chemička může způsobit "ekologický Černobyl"

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Opuštěná chemická továrna v Irkutské oblasti na Sibiři by mohla způsobit ekologickou katastrofu podobnou havárii v černobylské jaderné elektrárně, pokud se rychle nic neudělá k jejímu vyčištění. V rozhovoru poskytnutém listu Izvestija na to upozornila šéfka státního úřadu na ochranu přírody Rosprirodnadzor Světlana Radionovová.

Chemička Usoljechimprom ve městě Usolje-Sibirskoje, kde se produkoval chlór a další chemikálie, zastavila výrobu po bankrotu v roce 2017. V jejím objektu ale podle Radionovové dodnes zůstává v nezajištěném stavu množství nejrůznějších toxických látek.

"Je to velký chemicky nebezpečný podnik, který je v polorozbořeném stavu. Nedbalí majitelé z něho vyčerpali poslední zdroje a opustili ho," řekla šéfka Rosprirodnadzoru. "V budovách závodu jsou skladovány nádoby s nebezpečnými látkami, z nichž některé jsou pod tlakem. Co je v nich, nikdo neví," dodala.

Poukázala přitom na to, že poblíž teče řeka Angara a hrozí její znečištění. "Fakticky jde o území ekologické katastrofy. Musí se jednat teď hned, jinak budeme mít takový 'ekologický Černobyl'," zdůraznila Radionovová.

Témata:  ekologická havárie Rusko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.