reklama

"Aktiva jsou zablokována a nelze je převádět, použít ke splácení, vyvézt, vrátit či jinak s nimi manipulovat," praví se v dokumentu. Zakázány jsou rovněž veškeré transakce s venezuelskými úřady.

"Rozhodl jsem, že je nezbytné zablokovat majetek venezuelské vlády z důvodu pokračující usurpace moci nelegitimním režimem Nicoláse Madura," vysvětlil Trump v dopise zaslaném demokratické předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Podle informací listu The Wall Street Journal má jít o první krok k úplné ekonomické blokádě Caracasu, což by Venezuelu zařadilo po bok zemí, jako je Severní Korea, Írán, Sýrie a Kuba. Trump dal minulý týden najevo, že zvažuje embargo či úplnou izolaci Venezuely.

Spojené státy minulý měsíc vyhlásily sankce proti deseti lidem a třinácti společnostem, které se podle přesvědčení americké administrativy podílejí na korupci a machinacích kolem distribuce potravin ve Venezuele. Výtěžek z podvodů podle amerického ministerstva financí směřuje na účty prezidenta Nicoláse Madura a členů jeho rodiny.

Spojené státy v posledních měsících uvalily na Venezuelu řadu sankcí, které postihly například Madurovo okolí či státní ropnou společnost PDVSA. Washington také za prezidenta považuje Juana Guaidóa, který je opozičním lídrem a šéfem Národního shromáždění vzešlého z voleb v prosinci 2015, jehož legitimitu ale Madurova vláda neuznává.

reklama