reklama

Ve zprávě, zveřejněné v úterý, se rovněž hovoří o posílení IS v sousedním Iráku. Informovala o tom dnes francouzská televize France 24.

"Navzdory územní porážce posílil v tomto čtvrtletí IS své povstalecké schopnosti v Iráku a obnovuje síly v Sýrii," uvádí se ve zprávě za druhé letošní čtvrtletí, kterou vypracovala nezávislá kontrolní agentura Pentagonu.

Podle zprávy se IS v Sýrii snaží obnovit síly nejen v pouštních oblastech, ale i v táborech s migranty. Zpráva upozorňuje i na nedostatečnou bezpečnost v uprchlickém táboře na severovýchodě Sýrie. V něm může být až 45.000 příznivců IS, napsal dnes deník The Jerusalem Post.

Tábor al-Húl leží na severovýchodě Sýrie, v oblasti obývané Kurdy, a žije v něm přes 70.000 lidí. Většina z nich jsou ženy a nezletilí, z nichž ale může vyrůst nová generace IS, pokud se táboru nebude věnovat dostatečná pozornost, napsal izraelský deník. Na tábor dohlížejí kurdské policejní síly a arabsko-kurdská koalice SDF, která v předchozích letech bojovala proti IS s mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy.

Ze zprávy inspektora Pentagonu vyplývá, že IS se snaží využít stahování amerických vojáků z oblasti, které loni v prosinci překvapivě oznámil prezident Donald Trump. Na severovýchodě Sýrie podle agentury AP nyní zůstává několik stovek amerických vojáků.

Zpráva inspektora Pentagonu uvádí, že nyní už nemohou vojáci tak pomáhat SDF a je pro USA i těžší přímo monitorovat tábor s uprchlíky. Velkou obavou podle zprávy je, že konkrétně tábor al-Húl nemá dostatečný počet bezpečnostních jednotek.

Radikálové z IS začali zabírat rozsáhlé oblasti na severu Iráku a Sýrie v roce 2014 a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. K jejich rozmachu přispěla občanská válka v Sýrii. V Iráku byl IS územně poražen v roce 2017, v Sýrii letos v březnu.

Ve věznicích SDF v Sýrii je nyní asi 2000 bojovníků IS, z toho 800 zahraničních, včetně Evropanů, mimo jiné z Francie, Německa či Británie.

Už dříve experti varovali, že územní porážka IS neznamená jeho konec. Členové IS nadále páchají v oblasti i jinde ve světě teroristické útoky. Letos v dubnu zveřejnila propagandistická agentura IS Al-Furkán video, na němž lídr IS abú Bakr Bagdádí slíbil pomstít zabité a uvězněné bojovníky této organizace. Pravdivost videa ale nelze nezávisle ověřit.

reklama