reklama

Podle bosenských úřadů je šest ze zraněných mužů stále v místní nemocnici, utrpěli zejména zranění nohou. Bosenský zpravodajský server Klix informoval, že migranty zatlačila zpátky do Bosny chorvatská pohraniční stráž, která při tom nelegálně vstoupila na území Bosny.

Chorvatská policie ale jakékoli použití síly odmítá. Potvrdila sice, že proti běžencům zasáhla, nicméně žádný z nich podle policejního prohlášení nevypadal zraněný ani nehledal lékařskou pomoc.

V roce 2015, kdy vrcholila migrační krize a statisíce běženců mířily přes Balkán do západní Evropy, hlavní vlna migrantů Bosnu minula. V poslední době ale po uzavření takzvané balkánské cesty se přes tuto bývalou jugoslávskou republiku vydává do Evropské unie stále více lidí prchajících z Afriky a Blízkého východu před boji nebo chudobou.

Migranti, kteří v Bosně uvázli, si přitom často stěžují na brutalitu chorvatské pohraniční stráže. Chorvatsko ale tato obvinění odmítá a prohlašuje, že policie jedná v souladu s mezinárodními standardy.

Bosna sdílí tisíc kilometrů dlouhou hranici s Chorvatskem, které je členem Evropské unie.