reklama

Ministerstvo obrany uvedlo, že let trval asi 20 minut. Dron několikrát obletěl letiště ve výši asi 600 metrů a pak úspěšně přistál. Místo, kde se letové zkoušky konaly, ruská armáda neupřesnila.

zdroj: YouTube

Ministerstvo obrany označilo stroj za průzkumný, podle médií má však plnit i úderné úkoly. Ochotnik podle agentury Regnum váží asi 20 tun a zkonstruovala jej kancelář Suchoj, odkud pocházejí i nejnovější "neviditelné" ruské stíhačky Su-54. Do konce roku by měl absolvovat další lety, jejichž složitost bude postupně stoupat.

Agentura AP poznamenala, že jednomotorový Ochotnik se zdá být podobný dronu americké firmy Lockheed Martin RQ-170 Sentinel.

Ten používá americké vojenské letectvo a CIA od roku 2007. Tyto drony podle tisku sledovaly útočiště vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina v pákistánském Abbottábádu a přinejmenším jeden RQ-170 2. května 2011 zajistil přímý přenos ze smrtícího útoku amerického komanda na bin Ládina, který sledoval v Bílém domu prezident Barrack Obama a jeho spolupracovníci.

reklama